JPK. Nowy obowiązek dla małych i średnich przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania ww. przedsiębiorcy będą musieli złożyć do 25 lutego 2017 r. Obecnie JPK przesyłają już duże firmy.

Wchodzą w życie rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i wysyłania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca stopniowo będą obejmowały różne grupy przedsiębiorców. Z naszymi programami nie będzie to problemem. Kompleksowo przygotowaliśmy się do nowych przepisów. Z wersją 11 systemu InsERT nexo i wersją 1.44 systemu InsERT GT firmy mogą tworzyć i wysyłać informacje w formacie JPK – zgodnie ze wszystkimi wymogami.

Czym jest JPK i z czym się wiąże
Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczna postać ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, które w ujednolicony sposób będą przekazywane organom podatkowym. W ten sposób Ministerstwo Finansów chce lepiej przeciwdziałać nieprawidłowościom, ścigać tych, którzy uchylają się od opodatkowania i poprawić ściągalność VAT-u.

Dane księgowo-podatkowe w formacie pełnego JPK będą przekazywane na żądanie fiskusa. Wskaże on, jakie rodzaje ksiąg i z jakiego okresu chce sprawdzić. Następnie przedsiębiorca będzie musiał wysłać je środkami komunikacji elektronicznej wskazanymi przez Ministerstwo Finansów lub przekazać na informatycznym nośniku danych. Niespełnienie tego żądania wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową. Dodatkowo firmy będą musiały obowiązkowo i co miesiąc przesyłać informacje o ewidencji VAT również jako pliki JPK.

Jednolity Plik Kontrolny będzie się zawierał informacje z siedmiu obszarów: faktury VAT, dokumenty magazynowe, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów. Ministerstwo Finansów zapowiada, że w przyszłości rozszerzy tę listę o raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania akcyzy.

Kto, co i kiedy
Od 1 lipca duże firmy, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, będą musiały udostępniać dane fiskusowi właśnie w postaci JPK. Małe, średnie i mikro firmy będą miały ten obowiązek od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów deklaruje jednak, że w przypadku tych firm, które – mimo braku obowiązku – udostępnią JPK – kontrola będzie krótsza i mniej uciążliwa. W wielu sytuacjach wystarczające będą czynności sprawdzające i do kontroli w siedzibie firmy nie dojdzie.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku raportowania ewidencji VAT. Od 1 lipca 2016 r. będą do tego zobowiązane duże firmy. Małe i średnie będą musiały ewidencjonować VAT w plikach JPK od 1 stycznia 2017 r., a mikro – od 1 stycznia 2018 r.

Jesteśmy gotowi
W najnowszych wersjach naszych programów wprowadziliśmy moduł e-Kontrole podatkowe, czyli wygodne i kompletne narzędzie (wraz z cyklicznie wydawanymi ulepszeniami), które umożliwi zbieranie, podgląd, weryfikację i wysyłanie danych. Jeśli Ministerstwo Finansów wprowadzi do JPK kolejne pozycje lub zmodyfikuje obecne – dostosujemy nasze programy do nowych przepisów. Stworzyliśmy też moduł e-Sprawozdawczość VAT, który umożliwi comiesięczne i obowiązkowe raportowanie ewidencji VAT.

 

 

Categories:

Tags:

JPK
KONTAKT

tel. 75 75 251 79
tel. 602 336 314
tel. 608 484 600
e-mail: biuro@wik.info.pl

Reklama

Wizytówki Banery         Plakaty Projekty

Sprzęt poleasingowy z gwarancją

Komputery                Notebooki                    Drukarki
Urządzenia MFP
Kserokopiarki
Monitory